Sport

Golf report

by
April 13, 2018

A GROUP of 88 men and 30 ladies took part in a stroke event at the Axedale Golf Club on Saturday. The event was sponsored by MLC Advice.

A GROUP of 88 men and 30 ladies took part in a stroke event at the Axedale Golf Club on Saturday. The event was sponsored by MLC Advice.

Men’s Event:

In division one, for handicaps of 0-15, the winner was Fred Kath (76 gross, 8 h/c, 68 nett). The runner-up was Tom Phelan (80 gross, 10 h/c, 70 nett).

Third place went to Craig Lee (86 gross, 15 h/c, 71 nett) on a countback.

In division two, for handicaps of 16-18, the winner was Sebastian Lanteri (85 gross, 17 h/c, 68 nett).

The runner-up was Michael Fitzgerald (86 gross, 17 h/c, 69 nett), while third place went to Rod Jacobs (86 gross, 16 h/c, 70 nett).

In division three, for handicaps of 19 to 23, the winner was Rob Scott (89 gross, 21 h/c, 68 nett). The runner-up was Alan Darby (90 gross, 20 h/c, 70 nett).

Third place was secured by Aidan Fitzgerald (93 gross, 22 h/c, 71 nett).

In division four, for handicaps of 24-36, the winner was Paul Wilkinson (93 gross, 26 h/c, 67 nett). The runner-up was Steve Johnson (92 gross, 24 h/c, 68 nett).

Third place went to Jake Whitcroft (101 gross, 32 h/c, 69 nett).

Count the Putts:

Paul Pyke 27 putts on a countback from Mike Fitzgerald.

Ball winners:

Brett Moore (71), Stuart McGibbon (71) and Rick Manley (72), Owen Davies (72), Brian Retallick (72) and Geoff Waldron (72) on a countback.

Ladies Event:

In the ladies division one, for handicaps of 0-24, the winner was Pam Davies (93 gross, 23 h/c, 70 nett), from runner-up Jan Walklate (91 gross, 16 h/c, 75 nett).

In the ladies division two, for handicaps of 25-45, the winner was Joyce Spofforth (106 gross, 35 h/c, 71 nett). The runner-up was Alison Barrett (102 gross, 27 h/c, 75 nett).

The Stableford winner was Anne McManus (45 h/c, 41 points) from Debbie Kesper (43 h/c, 30 points).

Nearest the pins:

1st hole — division one: Ruth Iser; division two: Greg Hamilton.

3rd hole, 2nd shot — division one: Brett Moore; division two: Peter Pannell.

6th hole (open): Fred Kath.

16th hole (superpin): Sebastian Lanteri.

18th hole — division one: Steve OBree; division two: Aidan Fitzgerald.

Other Highlights:

Best gross score:

Fred Kath (76).

Men’s monthly medal winner:

Paul Wilkinson (67).

Ladies monthly medal qualifier:

Pam Davies (70).

Singles knockout:

John White defeated Derek Higham (2 up).

Peter Williamson defeated Lex Johnstone (1 up at the 18th).

■ A TOTAL of 71 men played a stableford event at the Axedale Golf Club on Thursday, April 5. It was sponsored by Martlec Electrical Services.

In first division, for handicaps of 0-16, the winner was John McCullagh (15 h/c, 40 points). The runner-up was Gary Johnstone (8 h/c, 39 points). Third place went to John Taylor (16 h/c, 36 points).

In division two, for handicaps of 17-22, the winner was Rick Manley (22 h/c, 38 points). The runner-up was Brian Keating (21 h/c, 35 points) on a countback from Ross Galvin (19 h/c, 35 points).

In division three, for handicaps of 23-36, the winner was Alan Clements (23 h/c, 35 points). The runner-up was Graeme Rooke (27 h/c, 34 points) on a countback from Noel Holmes (27 h/c, 34 points), also on a countback.

Ball winners:

David Baillie (34), Geoff Kerr (34), Greg Gadsden (34), Mark Kesper (34), Geoff Arundell (33) and Graham Nielson (33).

Nearest the pins:

1st hole division one: Tony Gundry; division two: Paul Wilkinson.

3rd hole, 2nd shot division one: Colin Green; division two: Paul Wilkinson.

6th hole open: Noel Holmes.

18th hole division one: Doug Osborne; division two: Alan Clements.

Longest drive:

Paul Pyke.

Longest putt:

Gary Johnstone.

Encouragement award:

Division one: Anthony Strybosch.

Division two: Len Rodda.

Division three: Frank Harrop.

Other highlights:

Thursday monthly medal qualifier:

John McCullagh 40 points.

By
More in Regional
Login Sign Up

Dummy text